سالیان متمادی، فناوری هوشمند، بدون شک، بر زندگی مردم و صنایع مختلف تاثیر می­گذارد. در حالی که تکنولوژی هوشمند واضح است، تاثیر زیادی در شکل دادن جوامع آینده ما خواهد داشت، بسیاری از شهرهای مختلف در مراحل مختلف نوآوری هستند. این پرسش مطرح می شود: "شهر هوشمند چیست؟"

شهر هوشمند شهری است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای افزایش بهره وری عملیاتی، به اشتراک گذاری اطلاعات با مردم و بهبود کیفیت خدمات دولتی و رفاه شهروندان استفاده میکند.

شهر هوشمند یک منطقه شهری است که از انواع مختلف سنسورهای جمع آوری داده های الکترونیکی برای ارائه اطلاعات استفاده می­کند که برای کارایی مدیریت و منابع به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد، که شامل اطلاعات جمع آوری شده از شهروندان، دستگاه ها و دارایی هایی است که برای نظارت و مدیریت سیستم های ترافیکی و حمل و نقل، نیروگاه ها، شبکه های آبرسانی، مدیریت زباله، اجرای قانون، سیستم های اطلاعاتی، مدارس، کتابخانه ها، بیمارستان ها و دیگر انجمن ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

شهر هوشمند، فناوری اطلاعات و ارتباطات و دستگاه های مختلف فیزیکی متصل به شبکه را به منظور بهینه سازی کارایی عملیات و خدمات شهری و ارتباط با شهروندان ادغام می کند.

فناوری شهر هوشمند به مقامات شهرستان اجازه می دهد تا به طور مستقیم با زیرساخت های اجتماعی و شهری ارتباط برقرار کنند بر آنچه که در شهر اتفاق می افتد و چگونگی توسعه آن نظارت کنند.

ICT برای افزایش کیفیت، عملکرد و تعامل خدمات شهری، برای کاهش هزینه ها و مصرف منابع و افزایش ارتباط بین شهروندان و دولت مورد استفاده قرار می گیرد

شهرهای هوشمند تنها رویای آینده نیستند. با تشکر از راه حل های نوآورانه اینترنت اشیاء (Internt of things)، بسیاری از آنها در حال حاضر فعال و به سرعت در حال گسترش است.

یک شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتا از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) تشکیل شده است، برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه های توسعه پایدار برای رفع چالش های رو به رشد شهرنشینی.
بخش بزرگی از این چارچوب
ICT اساسا یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشینهایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی سیم و ابر انتقال می دهند.
برنامه های
IoT مبتنی بر ابر، اطلاعاتی را در زمان واقعی دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می کنند و به شهرداری ها، شرکت ها و شهروندان ارسال می­کند تا برای بهبود کیفیت زندگی تصمیمات بهتر بگیرند.
 
معرفی 10 شهر هوشمند جهان در سال 2017
به نقل ازWirelessdesignmag در شهرهایی که براساس زیرساخت ‌های زندگی الکترونیک طراحی می ‌شود، نیازهای افراد به روشی هوشمندانه تامین می گردد. 
اگرچه زیرساخت‌ های فیزیکی از مهم ترین و ضروری ترین نیازهای توسعه زندگی شهرنشینی است، اما این روزها شهرها بیش از پیش به ابزارهای ارتباطی مبتنی بر فناوری های روز دنیا نیاز دارند.
محیط زندگی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند، و از همه مهم تر شهروندان هوشمند از معیارهای اصلی شهرهای هوشمند آینده است:

 

1-سئول-کره جنوبی: سئول سالهای سال در فناوری های هوشمند غوطه ور شده است و اولین شهر هوشمند دنیا در سال 2014 محسوب شد. شهر هوشمند سئول دارای امکانات بهداشتی بالا برای افراد معلول و سالمندان است. سئول یکی از رهبران جهان در استفاده از فناوری های هوشمند در سیستم حمل و نقل است.

 

2-وین- اتریش: پایتخت اتریش به مدیریت هوشمند ترافیک معروف است. وین به عنوان یکی از سبزترین شهرهای جهان شناخته می شود و رهبران شهری آن در استفاده از انرژی سبز شهرت دارند. نظرسنجی ها حتی شهر وین را به عنوان سالم ترین شهر دنیا در سالهای 2013 تا 2014 معرفی کرده اند. قرار است وین در سال 2020 بیش از 300 هزار سیستم پنل خورشیدی را نصب کند. سیستم پنل خورشیدی به این صورت است که می ‌تواند انرژی خورشید را دریافت کند و آن را به الکتریسیته تبدیل کند که برای مصرف ‌های تجاری و مسکونی قابل استفاده باشد. بیش از 90 درصد ساکنان پایتخت اتریش به سیستم حمل و نقل آسان دسترسی کامل دارند. وین کمپین های بزرگی مانند Smart City Vienna، نقشه راه 2020 و برنامه عملیاتی 2012-2015 را راه اندازی کرد.

 

3-بوستون- ایالات متحده: یکی از قدیمی ترین شهرهای امریکای شمالی است. بوستون از سال 2015 به طور مداوم به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا در حوزه فن آوری شناخته شده است. بوستون یکی از بهترین شهرها برای میدریت شهری است و 10 مرکز آموزشی برتر دنیا در آن هستند.

 

4-آمستردام- هلند: در سال 2016 آمستردام جایزه سرمایه نوآوری اروپا را به دست آورد. این جایزه 950 هزار یورویی به دلیل فعالیت های شهر هوشمند آمستردام، به آن تعلق گرفت. آمستردام به طور خاص در برنامه ریزی شهری پیشرفت کرده است و تقریبا هر شهروند دارای دسترسی به امکانات بهداشتی قابل قبول است. سیستم دولت دیجیتالی آمستردام معروف است. برنامه های موفق اینکوباتور مانند StartupDelta و Startup Amesterdam در این شهر راه اندازی شده است. سیستم الکتریکی جمع اوری زباله، سیستم های هوشمند بیلبوردها و چراغ های راهنمایی رانندگی، و ... در این شهر، معروفند.  

 

5-توکیو- ژاپن: شهر پرجمعیت جهان، به عنوان باهوشترین شهر از نظر تکنولوژی شناخته شده است. در سال 2011 یک شهرک هوشمند در حومه توکیو راه اندازی شد و به طور کامل توسط انرژی های تجدید پذیر هدایت گردید. سیستم راه آهن توکیو در سالهای اخیر قابلیت های هوشمندانه ای را  در اختیار دارد که برای مدیدریت بیش از 100 خط قطار و انتقال 14 میلیارد مسافر در سال ضروری است.

 

6-استکهلم- سوئد: این شهر دریافت کننده جایزه هوشمند سال 2009 میلادی بوده است. استکهلم در سال 2010 توسط کمیسیون اروپا به «سرمایه سبز اروپا» نام گذاری شد. علاوه بر این، استکهلم اولین شهری بود که خدمات تلفن همراه 4G/LTE را معرفی کرد. استکهلم با مشارکت شهروندان، دیجیتالی کردن دولت و افزایش سرعت اینترنت را در نظر دارد. شبکه حمل و نقل عمومی دقیق شامل کشتی ها، قطارهای با سرعت بالا، 2000 اتوبوس شهری، 1000 هزار قطار محلی، چرخ دستی ها، و .... در این شهر خودنمایی می کنند. استکهلم دارای حدود 3 هزار شرکت فناوری پاک است که قصد دارند شهر را سبزتر کنند.

 

7-پاریس- فرانسه: یکی از محبوب ترین مقاصد جهان است. پاریس به عنوان یکی از بزرگترین شهرها در رسیدن به نواوری سبز، و دولت دیجیتال به شمار می رود. پاریس یکی از مشهورترین شهرهای دنیا در استفاده از انرژی های سبز و تجدید پذیر است. استفاده از بخش حمل و نقل عمومی در پاریس یک فرهنگ است.

 

8-لندن-بریتانیا: این شهر به خاطر سیستم حمل و نقل هوشمند شامل اتوبوس ها، قطارها و دیگر وسایل نقلیه مشترک معروف است. لندن در میان بهترین شهرها برای رسیدن به اهداف بین المللی، سرمایه انسانی، اقتصاد نواورانه و کانون های WiFi قرار دارد. لندن قصد دارد تا بزرگترین شبکه WiFi رایگان را راه اندازی کند.

 

9-سان فرانسیسکو-ایالات متحده: بخش توسعه هوشمند سان فرانسیسکو در سال های اخیر به 130 درصد افزایش یافته است. این شهر دارای بیش از 100 ایستگاه شارژ عمومی برای وسایل نقلیه الکتریکی و خدمات حمل و نقل عمومی است.

 

10-نیویورک- ایالات متحده : نیویورک هم با سیسکو همکاری می­کند تا به طور استراتژیک صفحه نمایش های هوشمند در سراسر منطقه را برای گزارش اخبار، رویدادها و حتی ارائه کوپن ها قرار دهد. این قسمت بخشی از برنامه ای در سطح شهر است تا تقسیم دیجیتال را کاهش دهد و تمام ساکنان آن را با دسترسی به اینترنت فراهم کند. این شهر همچنین در حال توسعه هاب های هوشمند با تکنولوژی NFC و قابلیت های WiFi است. نیویورک در میان شهرهای بزرگ در خدمات به اشتراک گذاری ماشین، آموزش، اقتصادهای نوآورانه، سرعت اینترنت رتبه بندی می شود. این شهر حتی یک مسابقه سالانه با هزاران دلار در جایزه نقدی برای برنامه هایی که بهترین مجموعه داده های شهر را استفاده می کنند، برگزار می کند.

در همین راستا نشست مشترک و هم اندیشی شهر هوشمند یزد به همت سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری یزد و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی عتف و  هیاتی از موسسه فناوری اتریش برای مدیران دستگاههای اجرایی و نهادهای علم و فناوری استان برگزار گردید.یکی از موضوع های مورد توجه منطفه ویژه علم و فناوری یزد اجرای طرح های پیشران و بین بخشی با همکاری دستگاه های مرتبط است. نگرش غالب در این منطقه نرم افزاری و شبکه سازی در این حوزه می باشد و سخت افزاری نیست. فراهم کردن زمینه توسعه و پیشرفت زندگی و رونق کسب و کار از اهداف اصلی ایجاد شهر هوشمند است.
موسسه فناوری اتریش مرکز نوآوری اروپا است و طرح های تحقیقاتی از آنجا به نقاط مختلف جهان از جمله آسیا و آمریکای جنوبی منتقل میشود. برای شهرهای هوشمند نمی توان یک قالب عمومی داشت بلکه برای هر شهر هوشمند باید طرحی جداگانه تهیه شود.
موسسه فناوری اتریش  (AIT) ابراز علاقه خود به عنوان مشاور تهیه طرح شهر هوشمند یزد اعلام نمود، این موسسه که روی مسائل زیرساختی و آینده نگری تمرکز دارد در پنج حوزه انرژی خورشیدی، انرژی بادی، سلامت، محیط زیست و گردشگری و ایمنی و امنیت فعالیت می کند.

در پایان این نشست ، موسسه مزبور، پیشنهادات مشخص و نقشه راه در مسیر طراحی و اجرای فرایند شهر هوشمند یزد را در 3 موضوع زیر به منطقه ویژه علم و فناوری یزد جهت بررسی و تبادل نظر ارائه نمود.

  • چشم انداز و نقشه راه شهر یکپارچه هوشمند یزد
  • خدمات دیجیتال
  • گردشگری هوشمند شهر یزد

 

-      

 

-